Proč cvičit s dětmi už od narození?
Všechny děti mají svůj vlastní genetický program. Děti mohou zdědit dobré i špatné vlastnosti, které potom ovlivňují více či méně jeho život. Velmi často se dědí také dispozice k onemocnění, temperament, talent či svalové dispozice. Dokonce držení těla a způsob chůze může být důsledkem dědičnosti. U některých novorozenců se objevují vrozené vady a disproporce. Ale projevy těchto problémů se dají zmírnit vhodným cvičením a rehabilitačním programem. Cvičení s dětmi by vám měl nastavit odborník, protože špatné cvičení může způsobit více škody než užitku. Než začnete se cvičením, nejprve se informujte u odborníka, jak na to.
Nicméně téměř 30 % dětí má problém s držením svého těla a s vývojem kostry. A špatný vývoj je způsoben nedostatečným cvičením a absencí pohybu. Ale vývoj může být negativně ovlivněn také přetěžováním nevhodným sportem. Podíl na vývoji může mít i nevyvážená strava a stres.
Již od narození děti bojují s udržením rovnováhy. Nepřemýšlí nad tím, jak se pohyb provádí, ale soustředí se na dosažení cíle. Do čtyř let dozrávají v mozku dítěte nervové dráhy, proto se doporučuje intenzivnější cvičení právě v této fázi života. Díky správně nastavenému cvičení bude u dítěte docíleno svalové souhry. A provozuje se už cvičení s miminky. Pokud se naučíte správné cviky, můžete s kojencem cvičit i v domácím prostředí, avšak budete potřebovat vhodné pomůcky, jako jsou velké gymnastické míče.
Když cvičí dítě
Dítě by se nemělo do cvičení rozhodně nutit. Cvičení s miminkem je mnohem jednodušší, protože dítě není schopno říci, co chce a co nechce. Ale starší děti by se rozhodně neměli do cvičení nutit a neměli byste svou ratolest ani přetěžovat. Dítě si potom vytvoří odpor ke cvičení.
Když provozujete cvičení s miminkem nebo cvičení s batoletem ve stejnou dobu za stejných podmínek, dítě si navykne na tento režim a je pro něj tato činnost přirozená. Můžete tedy začít už se cvičením s kojencem. Pokud zařadíte cvičení do každodenního režimu života, uděláte určitě dobře. Zezačátku se doporučuje cvičení pouze několik minut a postupně tuto dobu prodlužovat.
Od malička můžete procvičovat různé pohyby v domácím prostředí. Cvik by se měl provádět alespoň čtyři týdny, potom jej změnit. Děti totiž mají rády činnosti, které se opakují a snadno se je naučí. Čím je dítě starší, tím více je navyklé na pravidelné cvičení. Je potřeba ale cvičení zpestřit, abyste děti k této činnosti nějak motivovali.
Pomůcky ke cvičení
Asi nejžádanější pomůckou je gymnastický míč. Pokud zvolíte míč s velkým rozměrem, můžete na něm provázet i cvičení s kojencem. Dětem se doporučuje míč s velkým průměrem, protože jsou schopny se na něm lépe udržet. Čím menší je míč, tím vyšší schopnost udržet rovnováhu vyžaduje.
Starším dětem už můžete dát do rukou švihadla a cvičební gumy. Na oblíbenosti neztrácí ani různé pěnové stavebnice, molitanové sestavy či pěnové puzzle.
Jestliže hledáte vhodné pomůcky ke cvičení, zhlédněte naši nabídku. Rozdělujeme pomůcky ke cvičení do několika kategorií, které jsou ještě rozděleny do příslušných podkategorií. Výběr je tak snadný a rychlý. Vždy zavítáte do kategorie, kterou zrovna potřebujete. Pokud nevíte, v jaké kategorii hledat, můžete vyhledávat prostřednictvím okýnka pro vyhledávání. Po zadání klíčového slova se vám nabídnou produkty odpovídající vašemu dotazu. S nákupem budete nadmíru spokojeni.